nadpis
zatisi
Novinky

Aktualizace

12.10.2021

V sekci "akce" přidán krátký článek o praktické stopě od Jirky Večeři

Aktualizace

30.8.2021

Doplněn plán akcí a přidán článek z ukázky vycviku psů pro dětský tábor v Běstvině

Zkoušky NZŘ

13.6.2021

Na závěr soustředění na Spáleništi se uskutečnily zkoušky dle NZŘ. Gratulujeme J. Resutikové ke splněné ZZP1 a H. Večeřové za ZZS1!!

Sutinové atesty MV

6.6.2020

Martina Foldynová s Faronem v Mimoni úspěšně složili sutinové atesty MV!!! Moc gratulujeme a přejeme hodně štěstí při případném vyžádání k záchranné akci!

Pátrací akce

24.11.2019

Do stránky Zásahy byly přidány informace o účastech na pátracích akcích na Orlickoústecku, Rokycansku, Teplicku ad.

Zkoušky IRO

11.11.2019

Dne 9.11.2019 se naši členové zúčastnili mezinárodních zkoušek pořádaných spolkem Sirius Pardubice v Nemošicích. David s Robinem, Lída s Elsou a Hanka s Toníkem úspěšně složili zkoušku IRO-F V. Gratulujeme a děkujeme za vzornou repre :)

Praktická stopa KZJ ČR

7.10.2019

Víkend 4.-6.10. byl úspěšný pro naše stopaře. Na závodu KZJ ČR v kategorii Velká praktická stopa se David Šimonek s Robinem umístili na 2. místě, a to po skvěle odvedené práci. V kategorii Malá praktická stopa se Hanka Večeřová s Atonem dostopovali na 5. místo. Gratulace všem!!

Sutinové cvičení Orlen Search Camp 2014 v Polsku

Ve dnech 3. – 5.10.2014 proběhlo v polské obci Rzeczka kynologické cvičení pod názvem Orlen Search Camp 2014, které pořádala Ochotnicza Straż Pożarna – Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego z Wrocławi. MV-generální ředitelství HZS ČR na akci vyslalo čtyři psovody, kteří jsou předurčeni k nasazení na mezinárodní záchranné operace...

http://www.pozary.cz/clanek/96462-cesti-kynologove-se-zucastnili-cviceni-orlen-search-camp-2014-v-polsku-cekaly-na-ne-ruzne-ukoly/

Videogalerie

 

Wroclav - cvičení s polskými psovody

Jedno z dalších společných cvičení kynologů ZBK Pardubického kraje s polskými hasiči-psovody z Wroclavy se uskutečnilo v Polsku dne 21.9.2014 na zřícené sklárně v obci Szczytna. Spolupráce se nám podařila navázat již v květnu 2014 a společných úspěšných výcviků už v uplynulých měsících proběhlo více.

Fotogalerie

 

Soustředění v Terezíně

15. - 17.8.2014 - Město Terezín nám poskytlo k výcviku tři rozlehlé objekty, skýtající jednak temné úzké chodby pevnostního systému, ale i nekonečné labyrinty chodeb a místností. Ohromily nás půdní prostory i téměř nekonečná sklepení. Převážně jsme se pohybovali pod historickým klenutím, kde se pach šíří jinak než pod plochým stropem, což byla pro mnohé zajímavá zkušenost. Dá se říci, že všichni psovodi v tréninku hojně využívali široké nabídky terezínské tmy a pološera. Psi si i ve tmě museli poradit s různými materiály pod svými tlapkami: vyschlé povodňové bahno (ročník 2013), pozůstatky pytlů z pískem, cihly, rozrušené podlahy, fošny, kaluže... Velkému zájmu se těšily půdní prostory. Proudění vzduchu bylo místy velmi zákeřné a mezi klenbami či trámy se figurant ztratil jako duch. Psům kořenil práci nejen suchý prach doplněný semtam holubí mumií a náročný terén, ale své si přidali i samotní psovodi, kteří jim stražili úkladné situace. Přehlednost půdních prostorů umožňovala prověřit samostatnost práce psa i ve velké distanci od psovoda, pes však byl stále pod vizuální kontrolou. Nechyběl ani zapomenutý předmět figuranta nebo zavřený pamlskovník.
Počasí i ubytování v Brozanech bylo suprové. Díky tomu, že se sešli psovodi z více brigád, probíhala výměna zkušeností a krom toho se utvořila skvělá parta. Přes poměrně velkou vzdálenost jsme se rozhodli si trénink v Terezíně ještě letos zopakovat.  Ilona S.

Fotogalerie

 

Den otevřených dveří HZS Pardubického kraje

16. - 17.5.2014 mohli všichni příznivci hasičů nahlédnout za brány požární stanice v Pardubicích. Hasiče velmi potěšilo, že ač po oba dva dny chvílemi z nebe padaly dešťové kapičky, více než dva tisíce lidí to od návštěvy hasičské stanice neodradilo...

http://www.hzscr.cz/clanek/u-hasicu-byly-brany-otevrene-po-dva-dny-prisly-vice-nez-dva-tisice-lidi.aspx

 

Cvičení českých a polských psovodů

Dne 11.5.2014 se uskutečnilo první společného cvičení psovodů Záchranné brigády kynologů Pardubického kraje, HZS Pardubického kraje a polských hasičů psovodů Ochotniczej Straży Pożarnej - Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu...

http://www.hzscr.cz/clanek/cviceni-ceskych-a-polskych-hasicskych-psovodu.aspx

 

Zimní soustředění 2014

26.2. - 2.3.2014 - Zimní soustředění ZBK Pardubického kraje na Šajtavě v Orlických horách

Tak jako celá letošní zima, tak i naše soustředění bylo sice podle názvu zimní, nicméně probíhalo zčásti i za nádherného jarního počasí. Ti nejodvážnější z nás se na chaloupku uprostřed lesa vydali už ve středu odpoledne, či navečer po práci. Hned první večer následovala „důkladná“ příprava a plánování pro celý pobyt. Osazenstvo se sice průběžně obměňovalo, tak jak každému práce, či jiné povinnosti dovolily, nicméně zdravé jádro zůstalo celou dobu neměnné . A tak se každý den vyráželo do okolních nádherných lesů trénovat delší či kratší hledání, vymýšleli jsme a seznamovali chlupáče s různými možnostmi, které je mohou na zkouškách a potom následně v praxi potkat. Takže proběhl např. nácvik vyhledání osoby ve výšce – podle zkušeností psíků se každému postavila obtížnost taková, aby byl schopný ji zvládnout. Seznamovali jsme hlavně méně zkušené pejsky s tím, že hledat se dá i potmě, proběhl nácvik hledání a značení dvou osob blízko sebe, skupinky či dokonce jsem měla vzácnou příležitost vyzkoušet si označení 3 leté holčičky, která se „ztratila“ v lese. Pro zkušenější se udělalo tréninkové pátrání ve dvojici v neprostupném terénu, a také noční práce podle atestu MV. Díky za možnost si odzkoušet takto náročnou práci patří jednak „zkušebnímu komisaři“ – Robertu Novákovi za výběr terénu a přípravu celého pátrání, ale hlavně také všem figurantům, kteří byli ochotni vydržet v terénu i za nepříznivého počasí, kdy teplota byla okolo nuly a oni měli za úkol čekat na nalezení pod větvemi stromů obtěžkaných roztávajícím sněhem. Co následovalo poté, když je psi konečně nalezli, si lze snadno představit. Inu záchranařina není pro bábovky  …Naštěstí se to obešlo bez nachlazení či jiných lapálií, takže průběh celého soustředění byl bez zádrhelů , vše klapalo jak na drátkách. Sešla se zde bezvadná parta povětšinou nových tváří, takže z celého pobytu mám velmi dobrý pocit, protože se udělal velký kus práce se psy a navíc utužil kolektiv 
Za organizaci, zajištění vstupu do terénů, péči o bezvadný chod chalupy, vytápění a všechno ostatní , co jsem si nevzpomněla vyjmenovat, patří obrovský dík Honzovi a Lence Žlábkovým, bez kterých by toto soustředění vůbec nebylo. Každý, kdo někdy něco zajišťoval, ví, co je za tím práce a času, takže ještě jednou Honzo a Lenko DÍKY !
Za nádherné fotky, které myslím dokazují výše popsané, děkuji Pavlu a Evě Spáleným.
Všem zúčastněným díky za obětavý přístup a nasazení při trénincích, bezva atmosféru a pohodu během odpočinku. Bylo nám tam myslím dost fajn, tak doufám, že jsme tam nebyli naposledy. Klára

Fotogalerie

 

Pardubice.eu - Zbytky haly posloužily záchranářům

3.2.2014 - Sutiny, které zbyly po demolici torza nedostavěné sportovní haly na okraji Tyršových sadů, využili ještě před jejich odvozem záchranáři. Příslušníci Záchranné brigády kynologů Pardubického kraje zde své svěřence cvičili ve vyhledávání zavalených osob...

http://www.pardubice.eu/urad/radnice/pro-media/tiskove-zpravy/zbytky-haly-poslouzily-zachranarum/

 

ČT - Do trosek sportovní haly přijeli psovodi

31.1.2014 - Ve sportovní hale v pardubických Tyršových sadech zasahují záchranáři. Nejde o ostrou akci – místní kynologové využili probíhající demolice a nacvičovali vyhledávání zavalených osob. Především schopnosti svých psů testovali za tmy a ve ztížených podmínkách...

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/260508-do-trosek-sportovni-haly-prijeli-psovodi-trenovali-hledani-zavalenych/

 

Cvičení ZBK Pardubického kraje ve Chbanech

Na 18.1.2014 nám bylo David H. domluveno cvičení na sutinovém trenažeru ve Chbanech.
Brzké vstávání, ani vzdálenost nebyla mnohým našim členům překážkou v účasti na cvičení.
Na místo jsme se sjeli ze všech koutů pardubického kraje a svoji návštěvou nás poctili i členové ZBK Ústí nad Labem, kteří nás trenažérem provedli, ukázali všemožné kryty a pro naše nejzkušenější schovali figuranty.
Sešlo se nás víc než dost a proto jsme byli nuceni rozdělit se na dvě cvičební skupiny.
V první polovině cvičení obsadila jedna skupina levou část trenažeru a druhá pravou část. Po vydatném obědě se skupiny vyměnily.
Bohužel jsem nestíhala být na obou místech zároveň, proto většina postřehu je ze skupiny ve složení Hana L., Tomáš P., David H., Radim S., Jiří V. a Jarka /ZBK Ústí nad Labem/.
Tato skupina začala v levé části trenažeru, kde je spousty spodních úkrytů a tak jako v celém areálu dostatek skruží, pneumatika a také „domeček“ se sklepem, kam vede krásná dřevěná lávka (viz fota), mimo jiné z venku domku je i jedna velmi příkrá lávka nahoru na střechu.
Na rozehřátí začátečníku si David připravil lehkou odbíhačku do jednoho ze spodních úkrytů.
A pak to začalo, přišlo na řadu důkladné ukrytí a boj o to kdo půjde figurovat. Venkovní schovávačky byly nasáklé vodou, v pneumatikách se dokonce voda držela a nikomu se tam moc nechtělo, ale všichni to vzali statečně a do úkrytů vybraných Jarkou bez „remcání“ zalezli. Po několika změnách míst a figurantů přišla záchrana od prochladnutí.
Lukáškovi dorazili se svým zásobovacím vozem, z vozíku vytáhli gril, plynový vařič, židličky, stoly a hlavně spousty dobrot. Za pár minut se po celém parkovišti nesla vůně čerstvě uvařené kávy a čaje, která se mísila s grilovanými párky. Hladoví vlci se na Lukáškovi seběhli a všechno jim snědli, tím vlky nemyslím naše čtyřnohé miláčky, ale jejich hladové páničky.
Po několika minutové pauze na občerstvení, možná spíše obžerství, přišlo na řadu druhá část tréninku, skupiny si prochodili strany „hřiště“ a nové hledání začalo.
V pravé části trenažeru se nachází také spodní úkryty, spousty skruží, pneumatik a i domeček, kde je pro naše čtyřnohé připravena lázeň v PET lahvích. Yaga (od Radima S.) to vzala sportovně a s ukázkovou šipkou se vrhla do záchrany schované Hanky L.. Na druhou stranu Barney (od Tomáše P.) s potopením do PET lahví otálel a tak mu jeho páníček mírně pomohl.
Poté co všichni psi překonali bazén došlo na další rozdělení, skupina se rozdělila na začátečníky a pokročilé a začalo se schováváním, protože jsem v tomhle okamžiku byla zaházená linoleem a prkny, tak nevím co se dělo kolem, ale poté co mě Yaga vysvobodila a značně oslintala, jsem viděla jak opodál stojí Jarka s Davidem a David pod jejím velením zalézá do komínu ze skruží a mizí…..
Vytratila jsem se na průzkum toho co se děje v druhé skupině, tam po několika hledáních a odbíhačkách už končila Hana V. a nastupovala do akce Alena K. se svým Tamirem, na rozehřátí pár lehkých odbíhaček a pak krásný spodní úkryt s úspěšným nálezem.
Opodál si zrovna do baráku Miloš H. schovával několik figurantů pro Isis. Po chvíli čekání a správném uležení figurantů nastoupila Isis do akce, nejdříve sklep, kde hledala schovanou Lenku L. v rourách, pachy si sní zahrávali, běhala z leva do prava, ale pak kápla na tu správnou vůni a Lenku vyštěkala.
Další figurant byl schovaný na střeše, kam vede strmá dřevěná plošina, zezačátku se Isis nechtělo, namoklá plošina klouzala, ale když se Miloš rozhodl jít sní, Isis vyběhla plošinu jako „žíznivá čára“ a Miloš jí opatrně krok po kroku následoval. Po vyštěkání a řádném odměnění následovala cesta dolů, kdy všichni přihlížející čekali až to Milošovi podklouzne a sjede plošinu jak po skluzavce. Nestalo se tak. Poté ještě následovala odbíhačka pro Favera od Ilony S……a pak opět nevím co se dělo, protože posádka s kterou jsem přijela mi náhle zmizela z očí a já ve strachu, že mi odjedou pelášila bez rozloučené z trenažeru na parkoviště. Hana Hrstková

Fotogalerie

 

Soustředění Šmolovy – Želiv

20.9.-22.9.2013 - V pátek jsme se sešli v zemědělském družstvu Šmolovy. Sešlo se nás o něco méně, než bylo původně přihlášených. Nám v již známém objektu (který zajišťuje Hanka Večeřová), jsme opět našli nové a zajímavé úkryty. Trochu jsme pocvičili a pak se přesunuli do Brodu na grilování. Kdo potřeboval, mohl přespat. S ostatními jsme se sešli v sobotu v 9. hod v Želivě, kde nám zajistila velké prostory pani Kasalová. K dispozici jsme měli bývalý lihovar a nyní již nepoužívanou pilu. V případě zájmu jsme měli k dispozici i překážky na cvičáku. Nakonec jsme ale cvičili jen na pile. Budovy tam jsou hodně rozlehlé, a tak jsme objekt nestačili celý využít. Naštěstí jsme se domluvili s p. Kasalovou a v případě našeho zájmu si může přijet zacvičit i v budoucnu. 

Alena Kučerová

 

Slaňování s hasiči

22.4.2013 - ZBK P. k. a HZS P. k. trénovali v slaňování psovodů se psy...

http://www.pozary.cz/clanek/64526-pardubicti-hasici-trenovali-se-psy/

 

(c) 2014 Záchranná brigáda kynologů Pardubického kraje